A második leggyakoribb kérdés, amit a fogorvosnak feltesznek: melyik a legjobb fogkrém? Rögtön az elején két dolgot is le kell szögeznünk:
- ha létezne olyan, hogy legjobb, akkor minden gyártó azt az egyet gyártaná.
- a fogkrém megnevezés helytelen, fizikai és kémiai tulajdonságai alapján egy pasztáról, vagyis fogpasztáról, nem pedig fogkrémről beszélünk.
A fogkrém kiválasztásánál több szempont is felmerül: alaposan tisztítson, akadályozza meg a fogszuvasodást és ínybetegségeket illetve egyéntől függően fehérítő vagy egyéb különleges tulajdonsága legyen. Vegyük sorra a felsorolt szempontokat:
- Alapos tisztítóhatás. Ez több tényezőből tevődik össze: jó plakkoldó hatás (a plakk a baktériumok által épített „állványzat” a fog körül) és hatékony, de fogkímélő dörzshatás. A plakkoldás a nehezebb feladat, a drágább fogpaszták ebben élen járnak, az olcsóbbak néhány év lemaradással követik a drágábbakat. A dörzshatás sem elhanyagolandó: le kell dörzsölnie az erősen tapadó elszíneződéseket, ételmaradékot, a kezdődő fogkövet, de nem szabad koptatnia a fogat. A drágább fogpaszták ebben is jobbak, egyre korszerűbb dörzsanyagokat tartalmaznak, melyek kicsivel a fogzománc keménysége alatt egyensúlyozva elég durvák a lerakódásokkal, de kíméletesek a fogzománccal. Hogy melyik fogpaszta segít a legjobban a szájápolásban, azt fogmosás után plakkfestő tabletták segítségével ellenőrizhetjük.
- Fogszuvasodás és ínysorvadás elleni védelem. Ezek a tulajdonságok merőben képzeletbeli és inkább csak a reklámok próbálják velünk elhitetni, hogy léteznek. Ha egy szappannal kezet mosunk majd vízzel leöblítjük és kezet törlünk, marad annak bármilyen hosszú távú védőhatása a kéz felszínén? Nyilván nem. Ennek tudatában milyen védőhatása lehet egy olyan fogpasztának, aminek rendkívül magas a szilárdanyag – tartalma, nem kívánatos, hogy a fogmosás után a legkisebb része is visszamaradjon a szájban, ahol egyébként is minden nyállal borított és tapadásra alkalmatlan? Fog- és ínyvédő hatást tehát egyéb, kiegészítő anyagoktól, fluorid gélektől és ínyápoló zseléktől várunk.
- Fehérítő hatás. Ez a leghiúbb ábránd, amit fogpasztával kapcsolatban kergethetünk! A fogpaszta fehérítő hatása legfeljebb percekig tartó, csillogásfokozó hatás lehet, de valódi fogfehérítésről szó sem lehet. Ellenben számos mellékhatást hordozhat egy fehérítést, fogkő-eltávolítást vagy bármi más, különleges hatást ígérő fogkrém, ezért nem érdemes ilyet választanunk. Ehelyett válasszunk általános célú, vagy gyógynövény-kivonatot tartalmazó fogpasztát! Egyetlen kivétel az érzékenység-csökkentő fogpaszta: ha érzékenyek a fogaink, két – három különböző gyártmány váltogatott használatával napokon belül javulhat a közérzetünk.
Tehát melyik a legjobb fogkrém? A válasz egyszerű: a pénztárcánknak leginkább megfelelő, általános célú (total, complete, integral stb. típusok) vagy érzékenység-csökkentő (sensitive típusú) termék, mely semmilyen csodahatást nem ígér, viszont nagyon megkönnyíti a fogtisztítás cseppet sem könnyű feladatát.