A sebészi maszk viseléséről a sajtóban sok híresztelés látott napvilágot arról, hogy a semmit nem segít és felesleges viselni. Nos, felelőtlenség volt ezt híresztelni, mivel igenis sokat véd, nem beszélve arról az esetről, ha mindenki viseli! A sajtó inkább abba kellene energiát fektessen, hogy megtanítsa az embereket: hogyan is használjuk a maszkokat.
Először is tisztázzuk a sebészi és a szűrőmaszkok közötti különbséget!

Sebészi maszk
- többnyire lazán borítják az arcbőrt, a szájat és orrot
- elsősorban a pácienst hivatottak védeni az egészségügyi személyzet nyálától / orrváladékától (tehát elsődleges célja nem a viselő védelme)
- például műtét közben a beteget védi a köhögéstől / tüsszentéstől
- egy jelentős részükön nincs biztonsági jelzés (pl. EN)

Szűrőmaszk
- a szűrőmazkok szorosan az arc bőrére feszülő, alászívás nélküli maszkok
- a szelep nélküli változatok kitűnő két irányú szűrést biztosítanak
- céljuk a viselő védelme a rajtuk feltüntetett szűrőképesség mértékéig
- kaphatóak eldobható, valamint cserélhető filteres fél- és egész arcos maszkként

Szűrőképesség
Kétféle szabvány van: az amerikai (NIOSH) szerint N95 (vagyis 95%-os szűrőképességű) szabvány az európai (CE és EN) szerinti FFP2-nek felel meg.
Mekkora a koronavírus és milyen szabványú maszk szűri ki?
Egy friss tanulmány szerint a koronavírus átmérője 0,06 és 0,14 mikron közötti. A szűrőmaszkok iparilag megadott szűrőképessége 0,3 mikronban van megadva. Ez azonban a „leginkább áthatoló részecskékre” vonatkozik (MPPS). Az ennél kisebb méretű részecskék Brown-féle mozgással közlekednek, így igen hatékonyan fennakadnak a maszkok szűrőrétegein.

Egy vizsgálat szerint minden FFP2-es maszk képes volt a 0,1 mikron alatti részecskéket 95%-os hatékonysággal kiszűrni. Egy másik tanulmány szerint még az FFP1-es maszkok is megszűrték a 0,007 mikron átmérőjű részecskéket, tehát az FFP2 és 3 maszkok még ennél is kisebb részecskéket szűrnek ki.

Sebészi maszk: jó egyáltalán bármire is?

Azt már tisztáztuk, hogy a sebészi maszk nem a viselője védelmét célozza. Viszont a boltokból elfogyott minden más, lássuk hát: alkalmas-e ez az eszköz bármiféle védelemre? Összehasonlításul a sebészi maszk influenza-vírussal szembeni szűrőképességét használjuk, mivel annak méretei közelítenek a koronavíruséhoz.

Az első tanulmányban 2862 amerikai egészségügyi dolgozót vizsgáltak 2 csoportra osztva. Az egyik csoport N95-ös (vagyis FFP2) a másik csoport sebészi maszkot viselt. Az FFP2-es maszkot viselő csoportban 207, laboratórium által igazolt influenzás esetet jegyeztek fel, míg a sima sebészi maszkos csoportban 193-at. Tehát nem volt szignifikáns eltérés.

A másik vizsgálatban kanadai kórházi ápolókat osztottak két csoportra: itt az FFP2-es csoportban volt 48 influenzás eset, míg a sebészi maszkosban 50. Újfent: nincs szignifikáns különbség.

Egy harmadik vizsgálatban 286 felnőttet vizsgáltak 143 olyan háztartásban, ahol gyerekek voltak influenzaszerű megbetegedéssel. A vizsgálat eredményeként azt tapasztalták, hogy sebészi maszk viselése nélkül 4-szer gyakrabban kapták el a felnőttek a fertőzést a gyerekektől.

Milyen következtetéseket vonhatunk le a fentiekből?
- A sebészi maszk viselése mindenképp sokkal jobb a semminél
- A legtöbb jó minőségű, CE, EN vagy CEN jelzésű sebészi maszk szűrőképessége FFP2-es szabványú
- Ha nincs FFP2-es maszkunk, de megszüntetjük a sebészi maszk hiányosságait – a laza illeszkedéséből adódó réseket – FFP2-es szabványú maszkká alakíthatjuk át.
Ehhez viszont tökéletes, résmentes körberagasztást kell alkalmazni rajta!
Ha van egy jó maszkom, már védve is vagyok?
NEM! NEM és NEM!
Míg –az ebolával ellentétben – a koronavírus nem tud áthatolni a bőrön (tehát ha nincs overallunk, nem kell rettegni, csupán alaposan kimosni mindent és hajmosással együtt lezuhanyozni), de nagyon gyorsan és hatékonyan áthatol a nyálkahártyán, így a szem kötőhártyáján is. Ezért célszerű nem egyszerű fröccsenésgátló munkavédelmi szemüveget, hanem körkörösen jól záró védőszemüveget viselni (ilyeneket gyárt az UVEX, a BOLLÉ de jó lehet egy vegyvédelmi szemüveg is a barkácsboltból).

Fontos a kézmosás ezek után?
Nagyon! a kézről minden tapadós réteget, zsiradékot el kell távolítani, szappanos kézmosással. A minimum idő 20 másodperc, de UV-fénnyel vizsgálták a kezek tisztaságát a kézmosási idő függvényében és a fényképek magukért beszélnek:

Valamit le kell fertőtlenítenem?
Mint azt már korábban tárgyaltuk, a koronavírus különböző közegekben különböző ideig marad fertőzőképes. Tehát fertőtleníteni ajánlott:
- számítógép billentyűzetét és egeret
- ház- és autókulcsokat
- bevásárlókocsik fogantyúját
- autó kormányát
- kabátom zsebeit és azok környékét
- ajtók kilincseit

Akkor tehát kijelenthetjük, hogy a sebészi maszk önmagában is nagyon sokat számít, leragasztva és speciális védőszemüveggel pedig egy minőségi tanúsítvánnyal ellátott maszk a maximális elvárható védelmet is nyújthatja.